Hatsina ry

29.04.2016

Hatsina palkitsi kauden onnistujia!

Urheiluseura Hatsinan vuosittaisessa kauden päätöstilaisuudessa vuoden joukkueena palkittiin B-tytöt, joka saavutti upeasti Hatsinan historian toisen SM–sarjapaikan ja samalla ensimmäisen seuran historian yksittäisten pelien junioreiden SM- sarjapaikan.

Vuoden tyttöjuniorina palkittiin Veera Lokka (2000-syntynyt). Vuoden tyttöjunioriksi valitulla pelaajalla on hyvä kausi takana monellakin rintamalla. Hän toimi B-tyttöjen SM-sarjakaudella joukkueen varakapteenina ja sijoittui joukkueen sisäisen pistepörssin kärkeen. Nousujohteinen kausi toi paikan myös Naisten edustusjoukkueen peleissä. Veeran harjoittelumotivaatio on ollut huippuluokkaa ja onnistuneen kauden kruunasi valinnat Salibandyliiton Tähdistöotteluun syksyllä sekä valinta Pikku Pohjola leirille keväällä.

Vuoden poikajunioriksi valittiin Simo Vironen (2002-syntynyt). Vuoden poikajuniorina palkittu Simo on pelaaja, jonka pitkä kehityskausi ja suuri intohimo lajia kohtaan ovat tuottaneet tulosta aktiivisen harjoittelun myötä. Kulunut kausi on ollut erittäin nousujohteinen ja kehitystä kauden aikana on tapahtunut huimasti. Loistavan taisteluasenteen sekä pelisilmän omaava hyökkääjä on piinannut vastustajajoukkueita useasti ja tämä on noteerattu myös Suomen Salibandyliiton ikäluokkavalmentajien tekemillä valinnoilla Pikku Pohjolaan sekä Talenttileirille.

Edustusjoukkueiden arvokkaimpina pelaajina palkittiin Joonas Luhanko sekä Elisa Vilhunen. Puolustaja Luhanko pelasi ottelusta toiseen isot minuutit suoritustaso ailahtelematta ja oli joukkueen vahva alakerran tukipilari. Naisten edustusjoukkueen arvokkain pelaaja varakapteeni Vilhunen esitti läpi kauden taistelijaluonnetta puolustaen pelistä toiseen varmasti.

Vuoden valmentajaksi valittiin miesten edustusjoukkueen päävalmentaja Vesa Valjakka. Valjakan ansiokas pelaajaura kallistuu pikkuhiljaa entistä enemmän valmennukseen, ja näytöt myös kaukalon laidan toisella puolella ovat kiistattomat. Valinnassa painoivat myös hyvät kommunikointi- ja yhteistyötaidot seuran ja sen eri joukkueiden välillä - menneellä kaudella nähtiin ennennäkemättömän hienoa yhteistyötä joukkueiden kesken, pelaajan etu huomioiden. Valmentaja, joka viihtyy vahvasti epämukavuusalueella, ja haluaa kehittää itseään, jatkaa uraansa ensi kaudella juniorivalmennuksen parissa, aikuisvalmennusta unohtamatta.

Vuoden positiiviseksi seuratoimijaksi valittiin Juuso Manninen, joka on pyyteettömästi koko kauden ajan tehnyt arvokasta työtä seuran junioritoiminnan parissa. Kyseinen henkilö on jaksanut toimia neljän eri juniori-ikäluokan valmentajana ja on toiminut harjoituksissa esikuvana valmennettavilleen osallistumalla harjoituksiin myös itse. Omaa myönteisen sekä iloisen asenteen ja osaa vaatia positiivista asennetta myös valmennettaviltaan.

 

Urheiluseura Hatsina Ry palkittavat pelaajat 2015 - 2016

 

Salibandykerho tytöt (2005–2009-syntyneet)

kaikki palkitaan

 F2-pojat (2007–2009-syntyneet)

kaikki palkitaan

 

F06-pojat

Aktiivisin harjoittelija: Joni Kosonen

Kauden kehittynein pelaaja: Joona Leinonen

Tsempparipelaaja: Viljami Nieminen

 

E05-pojat

Aktiivisin harjoittelija: Mico Saranki

Kauden kehittynein pelaaja: Arttu Honkanen

Tsempparipelaaja: Lauri Itäkunnas

 

E04-pojat

Aktiivisin harjoittelija:Toivo Venäläinen

Kauden kehittynein pelaaja: Akseli Volanen

Tsempparipelaaja: Veeti Noponen

 

D03-pojat

Aktiivisin harjoittelija: Juho Suominen

Kauden kehittynein pelaaja: Aleksi Laatikainen

Tsempparipelaaja: Arttu Haapala

 

D02-pojat

Paras pelaaja:Veikka Lokka

Kauden kehittynein pelaaja: Julius Tiihonen

Tsempparipelaaja: Lauri Kohvakka

 

C-tytöt

Paras pelaaja: Eevi Lokka

Kauden kehittynein pelaaja: Faisa Abdi Ahmed

Tsemppari pelaaja: Meeri Saukkonen

 

C01-pojat

Paras pelaaja: Tino Mutka

Kauden kehittynein pelaaja: Aaron Kapulainen

Tsempparipelaaja: Antti Roini

 

C00-pojat

Paras pelaaja: Miikka Saukkonen

Kauden kehittynein pelaaja: Waltteri Punavaara

Tsempparipelaaja: Aapo Salmela

 

B-tytöt

Paras pelaaja: Alisa Pöyry

Kauden kehittynein pelaaja: Venla Lokka

Tsemppari pelaaja: Milla Vesalainen

 

Miehet II

Paras hyökkäävä pelaaja: Voitti pistepörssin ja plus-miinustilaston - Jani Pöyhönen

Puolustuksen lukko: Periksiantamaton pakki, ahkera harjoittelija - Jesse Saalasti

Vuoden yllättäjä: Debyyttikausi ja heti iso rooli takalinjoilta. Ahkera treenaaja, taitava käsistään - Antti Parkkinen

MVP: Luottopelaaja ja kapteeni - Jani Pöyhönen

 

Naiset II

Paras hyökkäävä pelaaja: Johanna Rapo

Paras puolustava pelaaja : Henna Mynttinen

Vuoden yllättäjä: Jenni Miettinen

Joukkueen arvokkain pelaaja, MVP: Carina Calenius

 

Naiset edustusjoukkue

Paras hyökkääjä: Ida Hamari

Paras puolustaja: Elisa Vilhunen

Vuoden yllättäjä: Veera Pulkkinen

Luottopelaaja: Henna Väänänen

Paras maalintekijä: Salla Munukka

MVP: Elisa Vilhunen

 

Miesten edustusjoukkue

Paras hyökkäävä pelaaja: Kokenut kettu voitti joukkueen sisäisen pistepörssin ja oli tutun tehokas läpi kauden - Mikko Ikonen

Paras puolustava pelaaja: Ehjä kesätreeni siivitti taitopakin uransa parhaaseen kauteen ykköskentän alla - Miika Pylkkänen

Vuoden yllättäjä: Kesän treenirinkiin nostettu junnupakki valtasi paikan kokoonpanosta, ja pelasi ennakkoluulottomasti. Kauden komeetta - Pyry Kiesilä

MVP: Pelasi ottelusta toiseen isot minuutit, ja suoritustaso ei ailahdellut. Alakerran tukipilari – Joonas Luhanko

 

Vuoden poikajuniori: Simo Vironen

Vuoden tyttöjuniori: Veera Lokka

Vuoden positiivinen seuratoimija: Juuso Manninen

Vuoden valmentaja: Vesa Valjakka

Vuoden joukkue: B-tytöt

Vuoden_joukkue_2016.jpg